Aktualności

feed-image

Centrum prasowe

Rekordowy zysk i zmiany w radzie nadzorczej ECO

Energetyka Cieplna Opolszczyzny kolejny rok z rzędu zakończyła rekordowym zyskiem. W 2016 roku ciepłownikom w całym kraju sprzyjały zarówno warunki pogodowe, jak też korzystne warunki cenowe w zakresie paliw. Rekordowa pod względem czasu trwania jak i temperatur zima, spowodowała znaczący w stosunku do lat ubiegłych wzrost sprzedaży zarówno energii cieplnej, jak również elektrycznej.

Energia w ECO jest bowiem od lat produkowana w źródłach kogeneracyjnych, co stanowi ważny element kształtowania polityki proekologicznej oraz cenowej. Nie bez znaczenia jest stały wzrost liczby klientów naszej spółki i dobre wyniki Grupy Kapitałowej ECO. Ponad połowa zysku to dywidendy ze spółek zależnych. W 2016 roku ECO dwukrotnie obniżała ceny swoich produktów dla klientów. Mieszkańcy Opola w skali roku uzyskali łącznie 3% oszczędności na rachunkach za ciepło, a ECO wydała w tym czasie ponad 20 mln zł na inwestycje zarówno w niezawodność i bezpieczeństwo dostaw, ale też w ochronę środowiska.

Zysk spółki za 2016 rok przekroczył 38 mln zł (zysk netto za 2015 r. wyniósł przeszło 33 mln zł). Dla akcjonariuszy spółki oznacza to solidny zastrzyk finansowy w postaci dywidendy w wysokości niemal 32,5 mln zł, z doskonałej inwestycji, jaką są akcje Energetyki Cieplnej Opolszczyzny. Budżet największego akcjonariusza ECO - Miasta Opola zasili ponad 17 milionów, a drugi co do wielkości właściciel akcji ECO otrzyma ponad 15 mln zł dywidendy za 2016 rok.
W ECO tymczasem dobiegają końca prace w zakresie budowy nowej wieloletniej strategii rozwoju Grupy Kapitałowej ECO. W zmieniającym się otoczeniu ekonomiczno - prawnym jej założenia oscylować będą wokół stałej poprawy jakości życia społeczności lokalnych ogrzewanych przez ECO miast.

W związku z potrzebą pogłębienia relacji między największymi akcjonariuszami Energetyki Cieplnej Opolszczyzny SA, została podjęta wspólna decyzja o wejściu Pana Arkadiusza Wiśniewskiego do rady nadzorczej spółki. Efektywna współpraca między akcjonariuszami jest kluczowa dla dobrego funkcjonowania przedsiębiorstwa, a obecność Prezydenta Opola w radzie, podobnie jak przedstawiciela drugiego największego akcjonariusza dra Andreasa Reichela, będzie tego najlepszym potwierdzeniem. Prezydent Arkadiusz Wiśniewski jest członkiem rady nadzorczej od 22 czerwca.

Czyste powietrze dla Opola

W jubileuszowym dla Opola roku odbywa się w naszym mieście sporo różnych wydarzeń. Większość w pięknych opolskich plenerach. Korzystając z aktywności na świeżym powietrzu warto pomyśleć o zimie i już teraz zadbać o to, by czyste powietrze w Opolu miało szansę stać się całorocznym standardem.

Realizowany wspólnie przez Energetykę Cieplną Opolszczyzny i Miasto Opole program "Czyste powietrze - oddech dla Opola" to inicjatywa zmierzająca do poprawy stanu jakości powietrza w Opolu. Program jest pakietem kompleksowych działań i konkretnych kwot wsparcia dla wszystkich tych, którzy zdecydują się zrezygnować z nieekologicznych źródeł ciepła opalanych paliwem stałym i zamienić je na jedno z ekologicznych rozwiązań. A jest w czym wybierać. 

22 czerwca 2017 roku Prezydent Miasta Opola, Arkadiusz Wiśniewski oraz Zarząd ECO SA podpisali porozumienie dotyczące realizacji programu, któy oficjalnie ma ruszyć z początkiem sierpnia.

Zgodnie z ustaleniami kluczowym elementem programu będzie dofinansowanie Miasta, które będzie można uzyskać na podłączenie do ciepła systemowego, montaż pompy ciepła, zastosowanie ogrzewania gazowego, elektrycznego lub olejowego, jak również montaż kotła spełniającego minimalny standard emisyjny zgodny z 5 klasą, jeżeli korzystanie z tego typu sposobu ogrzewania jest zgodne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Optymalne rozwiązanie jest zależne od wielu czynników. Jednak o dobór najlepszego z nich mieszkańcy Opola nie muszą się martwić. W wyborze najkorzystniejszego sposobu ogrzewania, przeprowadzeniu całej procedury pozyskania środków, a nawet w wykonaniu robót budowlanych pomoże opolanom Energetyka Cieplna Opolszczyzny.

- Wiedza i doświadczenie pracowników ECO są dostępne dla mieszkańców miasta Opola również w zakresie innych niż ciepło systemowe ekologicznych źródeł ciepła – mówi dr inż. Wojciech Radziewicz, prokurent w spółce ECO SA – Nasi inżynierowie, w każdym przypadku indywidualnie pomogą wybrać najkorzystniejsze technicznie i ekonomicznie rozwiązanie. Ze swojej strony gwarantujemy, iż każdy, kto zechce skorzystać z programu „Czyste powietrze – oddech dla Opola” otrzyma pełną kalkulację kosztów i kompleksowe doradztwo. Oczywiście nasi specjaliści zajmą się również sprawami związanymi z załatwieniem wszystkich formalności związanych z finansowaniem całej inwestycji.

- W ramach działań na rzecz ograniczenia niskiej emisji opracowaliśmy program wyjątkowy w skali kraju – wyjaśnia prezydent Arkadiusz Wiśniewski – Łączymy siły, aby poprzez system zachęt dla mieszkańców oraz profesjonalnego doradztwa stopniowo poprawiać jakość powietrza w mieście – dodaje.

Wsparcie finansowe Miasta Opole w programie jest bardzo atrakcyjne na tle analogicznych programów realizowanych przez samorządy w całej Polsce. Na przykład wspólnota mieszkaniowa składająca się z 10 lokali może liczyć na dofinansowanie do budowy węzła cieplnego oraz wykonanie wewnętrznych instalacji w częściach wspólnych i w lokalach, w wysokości do 50 tysięcy złotych, w przypadku podłączenia do ciepła systemowego. Indywidualni odbiorcy ciepła będą mogli na przykład skorzystać z dofinansowania do zakupu i instalacji ogrzewania gazowego w wysokości do 7 tysięcy złotych. Tyle samo otrzymają osoby, które zdecydują się na instalację np. pompy ciepła. Dodatkowo opolanie mogą skorzystać z innych źródeł finansowania, jak na przykład preferencyjna pożyczka z WFOŚiGW w Opolu. Pomoc w załatwieniu wszelkich formalności oferuje ECO.

- W ramach realizacji programu będziemy prowadzić działania edukacyjne, powstaną też mobilne punkty informacyjne ECO, dostępne dla mieszkańców Opola podczas miejskich wydarzeń plenerowych - dodaje Paweł Krawczyk, członek Zarządu ECO SA - Mało kto myśli latem o smogu, ale kiedy zaczynamy go już czuć jest za późno na kompleksowe i skuteczne działania – podsumowuje - w tym zakresie, z całą mocą działa zasada, która mówi że lepiej zapobiegać niż leczyć.

Więcej informacji tutaj

oddech dla Opola

ECO i UO przygotowały studentów do pracy

Na kserowaniu się nie znają za to wiedzą, w jaki sposób można w praktyce zapewnić w firmie wysokie standardy w zakresie logistyki i ochrony środowiska. 31 studentów Uniwersytetu Opolskiego odbyło praktyki w ECO w ramach projektu „Gotowi na rynek pracy!”. Program praktyk został przygotowany przez specjalistów z ECO we współpracy z kadrą naukową Uniwersytetu Opolskiego.Praktyki w ECO odbywały się w dwóch spółkach będących częścią Grupy Kapitałowej ECO – ECO SA i ECO Logistyka sp. z o.o. Łącznie każdy ze studentów pracował w firmie 100 godzin. Praktyki zostały podzielone na dwa etapy, tak, aby dać uczestnikom możliwie najpełniejsze przygotowanie zawodowe. Etap pierwszy objął szkolenia przystanowiskowe. Każdy z uczestników został przeszkolony w pracy na pięciu różnych stanowiskach związanych ze swoją specjalizacją. Etap drugi to tzw. case study – studenci wraz z opiekunem ze strony przedsiębiorstwa przeprowadzali analizę i przygotowywali rozwiązanie praktycznego problemu występującego w ECO.

Studenci pracowali w kilkuosobowych grupach. Każda grupa pracowała wspólnie ze specjalistami z ECO wykonując pracę, która faktycznie wykonywana jest w ECO. W programie praktyk znalazły się m.in.:

1.      Przygotowanie dokumentacji do rozszerzenia zakresu akredytacji Laboratorium Ochrony Środowiska ECO Logistyka Sp. z o.o.

2.      Optymalizacja rocznych dostaw węgla do wybranych ciepłowni w grupie kapitałowej z uwzględnieniem zmiennych warunków zaopatrzenia.

3.      Analiza ustawień powietrza podmuchowego dla kotła parowego OR50 N zainstalowanego na elektrociepłowni ECII Opole.

4.      Analiza monitorowania i raportowania emisji CO2 na przykładzie instalacji spalania paliw.

Projekt „Gotowi na Rynek Pracy!” jest kolejnym, który ECO realizuje wspólnie z opolskimi uczelniami. Ostatnie lata były okresem intensywnej współpracy z Uniwersytetem Opolskim. Firma aktywnie wspierała sport akademicki, którego owocem było utworzenie siatkarskiej drużyny kobiet ECO UNI Opole. ECO jest również jednym z głównych partnerów nowopowstającego kierunku lekarskiego Uniwersytetu Opolskiego oraz sponsorem wyposażenie pracowni kryminalistyki, która już teraz służy studentom Wydziału Prawa i Administracji. Firma współpracuje także z Politechniką Opolską wspólnie realizując innowacyjne projekty badawcze oraz edukacyjne.

Dzień Dziecka w ECO

Baner www

Energetyka Cieplna Opolszczyzny (ECO) zaprasza na wyjątkowy Dzień Dziecka!

Najmłodszych wraz z opiekunami zapraszamy do ECO SA w Opolu przy ul. Harcerskiej 15

Będziemy nie tylko bawić, ale też uczyć dzieci w jaki sposób dbać o środowisko naturalne.

W programie m.in.:
1. Zwiedzanie jednej z najnowocześniejszych elektrociepłowni w Polsce.
2. Spektakl teatralny pt. "Piotruś i Smog" w wykonaniu aktorów z Teatru Ekostudio dotyczący zanieczyszczenia powietrza.
3. Konkurs ekologiczny z nagrodami.

Udział bezpłatny

Zgłoszenia proszę kierować drogą emailową na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
telefonicznie pod numerem 77 54 10 100 (w godz. 8:00 - 14:00),
lub poprzez zapisanie się na wydarzenie na Facebook'u klikając tutaj

Film: Dzień Dziecka w ECO 2016

Rekordowe wsparcie wydziału medycznego przez opolski koncern ciepłowniczy!

Pula środków przekazywanych przez opolski biznes na budowę wydziału medycznego Uniwersytetu Opolskiego dzięki Energetyce Cieplnej Opolszczyzny powiększy się o 200 tys. zł.

- Uniwersytet Opolski to jeden z naszych strategicznych klientów. Często podkreślamy znaczenie naszej współpracy i to, że łączy nas znacznie więcej niż tylko współpraca biznesowa – mówi Monika Stypułkowska Członek Zarządu ECO ds. Ekonomicznych – Z wielką powagą traktujemy zarówno sprawę edukacji przyszłych pokoleń, jak też rozwój miasta Opola, dlatego wspieramy utworzenie Wydziału Medycznego nie tylko słowem, ale konkretną kwotą.

Powstający właśnie na terenie kampusu uniwersyteckiego przy ul. Oleskiej budynek Collegium Medicum będzie zasilany ciepłem z opolskiej elektrociepłowni. Jednak dla ECO, jako dużego gracza na krajowym rynku energetycznym, nie mniej ważny niż biznesowy, jest społeczny wymiar tej inwestycji.

- Nie mam żadnych wątpliwości, że otwarcie Wydziału Medycznego to jedna z najlepszych opolskich inwestycji, z której korzyści czerpać będą mieszkańcy naszego miasta, jak też regionu – stwierdza Paweł Krawczyk Członek Zarządu ECO ds. Operacyjnych. - Nasza spółka mocno angażuje się w działania proekologiczne – inwestycyjne i edukacyjne, mające na celu poprawę jakości życia mieszkańców Opola. Teraz idziemy o krok dalej, wspierając Uniwersytet Opolski w kształceniu przyszłych lekarzy.


Foto WM

zdj. Konferencja prasowa z 7 kwietnia 2017r. z udziałem (od lewej): Wiesława Piątkowska-Stepaniak - Prorektor ds. Zarządzania i Rozwoju UO, Paweł Krawczyk - Członek Zarządu ECO SA ds. Operacynych, Marek Masnyk - Rektor Uniwersytetu Opolskiego, Arkadiusz Wiśniewski - Prezydent Opola, Monika Stypułkowska - Członek Zarządu ECO SA ds. Ekonomicznych


Partnerstwo ECO i Uniwersytetu Opolskiego od lat jest wielowymiarowe i dotyczy kilku płaszczyzn współpracy. ECO wspiera działalność dydaktyczno - naukową realizowaną przez Uniwersytet. Sfinansowana przez ECO unikatowa pracownia kryminalistyczna, pozwala wejść Wydziałowi Prawa i Administracji do czołówki ośrodków kształcących przyszłych kryminologów. Wiedza praktyczna i doświadczenie biznesowe to obszary, które ECO udostępnia studentom poprzez zaangażowanie w realizację z Uniwersytetem Opolskim projektu stażowego "Gotowi na rynek pracy!". Spółka jest członkiem Rady Gospodarczej powołanej niedawno przez rektora Uniwersytetu Opolskiego. ECO czynnie wspiera też sport akademicki, czego przykładem jest osiągająca sukcesy drużyna siatkówki żeńskiej ECO UNI Opole.

Do góry