Aktualności

Centrum prasowe

BAT na spaliny

BAT na spaliny

Zabudowa instalacji odazotowania i odsiarczania spalin w ramach wypełnienia wymagań konkluzji BAT to jeden z inwestycyjnych priorytetów ECO. Nakłady na inwestycję sięgać będą 30 mln zł, nie przełożą się jednak na ceny ciepła.

Koszt inwestycji jest duży, ale zakładany efekt ekologiczny doprawdy imponujący: emisja NOx zostanie zredukowana z 400 na 170 mg/Nm3, siarki z 1300 na 160 mg/Nm3, , a pyłów z 100 do 25 mg/Nm3.

W ECO dobiegają końca przygotowania do rozpoczęcia budowy instalacji odsiarczania i odpylania kotłów zainstalowanych w opolskiej elektrociepłowni.

- Zakładamy budowę takich instalacji na kotłach OR40 i WR25 nr 3 w Opolu przy Harcerskiej 15 – mówi Mirosław Romanowicz Członek Zarządu ds. Operacyjnych ECO SA – W osobnym postępowaniu przetargowym szukać będziemy wykonawcy instalacji odazotowania.

Dotychczas odbyło się już kilka spotkań w formule dialogu technicznego, aby zbadać wszystkie dostępne na rynku technologie. Wybór najlepszej technologii nie jest jednak sprawą jednoznaczną, ponieważ proponowane technologie są technologiami młodymi i tym samym i brakuje danych dotyczących długoterminowego funkcjonowania i związanych z tym kosztów. ECO zakłada, że w zakresie odsiarczania wykorzystana zostanie metoda półsucha. Do redukcji siarki w spalinach wykorzystane będzie wapno, a odpadem będzie mieszanka gipsu i pyłu. Zabudowany zostanie reaktor odsiarczający i rozbudowane będą instalacje odpylania. Wg przyjętych założeń 100% spalin będzie przechodzić przez filtry workowe. Odazotowanie odbywać się będzie poprzez wtrysk substancji redukującej NOx do komory spalania. ECO wykorzysta albo wodę amoniakalną, albo mocznik. W tym zakresie nie ma jeszcze rozstrzygnięcia, bo obie technologie dają gwarancję redukcji NOx do wymaganych poziomów. W minionych latach na kotłach w Opolu prowadzone były badania naukowe, a ich wyniki okazały się obiecujące.

Niezależnie od prowadzonych w ECO prac przygotowawczych do budowy instalacji odsiarczania i odazotowania, na terenie elektrociepłowni przy ul. Harcerskiej prowadzony jest kolejny projekt badawczy w tym zakresie.

- Na kotle WR25 nr 4, wspólnie z konsorcjum Instytutu Energetyki i firmy Budimex prowadzimy projekt badawczy zakładający odsiarczanie i odazotowanie w jednym procesie – mówi Mirosław Romanowicz – jeśli wyniki tych badań potwierdzą założenia, to będziemy mieli nowatorską i rewolucyjną technologię. Niestety na wyniki tych badań musimy poczekać do listopada. Jest to jednak termin, który nie wyklucza udziału konsorcjum w postępowaniu.

Wydatki na modernizacje w zakresie ochrony środowiska, choć spore, nie będą miały znaczącego wpływu na ceny w branży ciepłowniczej. Dominującym elementem wpływającym na ceny ciepła pozostają wciąż koszty paliwa na rynkach lokalnych i światowych, jak również koszt zakupu uprawnień do emisji CO2. W ostatnim czasie ECO przeprowadziło szereg inwestycji redukujących ponad czterokrotnie emisję pyłu we wszystkich użytkowanych instalacjach, co nie odbiło się na cenach dla klientów. Natomiast z tytułu spełnienia wymagań konkluzji BAT globalnie należy spodziewać się raczej oszczędności w zakresie kosztów społecznych, np. w obszarze służby zdrowia, z tytułu ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko naturalne.

Na zdjęciu: elementy instalacji badawczej

Elementy instalacji badawczej

Małe wielkie rewolucje w energetyce. Zakończono drugą edycję Warm Up Your Business!

Małe wielkie rewolucje w energetyce. Zakończono drugą edycję Warm Up Your Business!

25 czerwca, podczas uroczystej gali finałowej ogłoszono wyniki drugiej edycji konkursu na najlepszy pomysł na biznes w dziedzinie energetyki. Organizatorem konkursu jest Energetyka Cieplna Opolszczyzny SA oraz Park Naukowo-Technologiczny w Opolu. W konkursie udział brali młodzi innowatorzy, którzy mają konkretny pomysł na to, w jaki sposób można poprawić współczesną energetykę z korzyścią dla konsumentów i środowiska.

Spośród siedmiu zakwalifikowanych projektów wybrano trzy, których autorów uhonorowano nagrodą pieniężną. 

Nagrodę w wysokości 10 000 zł otrzymali Arkadiusz i Joanna Zemlak oraz Rafał Juszko za projekt pt. „Przydomowy panel wiatrowy”. „Postanowiliśmy stworzyć prostą i tanią technologię niewielkich turbin wiatrowych pracujących przy niskich prędkościach wiatru, które łatwo wkomponować w otoczenie” – mówią o swoim pomyśle autorzy. Zaprojektowana w układzie pionowym turbina wiatrowa połączona z prądnicą indukcyjną pracuje z wysoką sprawnością już przy bardzo niewielkim wietrze, którego prędkość przekracza 1 m/s. Praca turbiny jest bezszelestna i pozbawiona szkodliwego dla człowieka tzw. efektu migania. Każda z turbin o wysokości 150 cm i średnicy 10 cm może być łączona z innymi tworząc większe moduły. Można je z łatwością instalować w ogrodzeniu oraz w postaci wolnostojących pergoli. Koszty takiego rozwiązania również mają być konkurencyjne. Przykładowo panel o mocy 300 W (250 x 153 cm) będzie kosztował około 900 zł.

Nagrodę w wysokości 5 000 zł otrzymali uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Kazimierza Gzowskiego w Opolu: Mateusz Boroch i Anthony Weineis. Ich pomysł to ekologiczny budynek mieszkalny wykonany ze składanych na miejscu wielkogabarytowych przestrzennych prefabrykatów rekartonowych. „Hamster House – polski dom prefabrykowany z rekartonu” (bo taką nazwę nosi zwycięski projekt) składa się z jednolitych elementów prefabrykowanych z rekartonu wraz z wkładem ze styropianu trzeciej generacji. Projekt wyróżnia zastosowanie, jako budulca nowatorskiego materiału oraz technologia wykonania, które wpływają na jego przyjazność dla środowiska, stosunkowo niskie koszty produkcji i zaskakująco dużą szybkość wykonania. Co ciekawe budynek wykonany w zaprezentowanej technologii podlega recyklingowi – po zużyciu technicznym budynku jego odpady stają się surowcem dla nowego budynku.

Nagrodę w wysokości 1000 zł otrzymał Semen Kalinichenko z Zespołu Szkół Elektrycznych im. T. Kościuszki w Opolu. Projekt pn. „Energia z mleka” to pomysł na zagospodarowanie energii cieplnej powstającej w przedsiębiorstwach mleczarskich w procesie chłodzenia mleka. „Przy chłodzeniu powstają duże ilości energii cieplnej, która często jest traktowana, jako energia odpadowa i wyrzucana do atmosfery. Wykorzystanie pomp ciepła pozwala na zagospodarowanie tej energii do podgrzania wody technologicznej” – mówi autor projektu. Takie rozwiązanie generuje zarówno efekty ekonomiczne jak i środowiskowe pozwalając oszczędzić zasoby energetyczne przedsiębiorstwa. Warto zaznaczyć, że (według autora pomysłu) obecnie na chłodzenie mleka i ogrzewanie wody technologicznej w przedsiębiorstwach mleczarskich zużywane jest aż 65% energii – jest, więc gdzie oszczędzać.  

Innowacje w obszarze produkcji energii, technologie oszczędne i przyjazne dla środowiska, wydajna i efektywna organizacja - kreowanie dokładnie takiej wizji przyszłości w dziedzinie energetyki to główny cel, jaki stawiają przed uczestnikami organizatorzy programu akceleracyjnego „Warm up your business”. Dwie zrealizowane edycje wskazują wyraźnie, że poprzez budowę ekosystemu startupowego cel ten udaje się osiągać. Dlatego też organizatorzy i pomysłodawcy konkursu, Energetyka Cieplna Opolszczyzny SA oraz PNT w Opolu, już teraz zapowiedziały kontynuację współpracy ogłaszając rozpoczęcie prac nad trzecią edycją konkursu.

ECO dysponuje fachową wiedzą i doświadczeniem w branży energetycznej oraz zabezpieczeniem środków finansowych potrzebnych do realizacji programu. - Innowacyjność i ekologia to obszary, które są niezwykle istotne w prowadzonej przez nas działalności – mówi Paweł Krawczyk Członek Zarządu ds. Operacyjnych ECO SA – dlatego chcemy je w takiej formie promować zwłaszcza wśród młodych ludzi, którzy wchodzą lub za chwilę wejdą na rynek pracy w naszej branży.

- Dysponujemy odpowiednim doświadczeniem, które pozwala na wyszukiwanie biznesowych pomysłów innowacyjnych na wczesnym etapie organizacji, które mogą być w przyszłości objęte finansowaniem z odpowiednich Programów Operacyjnych lub finansowaniem odrębnym z funduszy inwestycyjnych - mówi prof. Jarosław Mamala, prezes zarządu Parku Naukowo Technologicznego w Opolu, jeden z pomysłodawców konkursu.

Szczegóły programu są dostępne na stronie www.warmupbiznes.pl

Prezentacje finałowych pomysłów biznesowych dostępne są na kanale YouTube ECO Relacje pod tym linkiem.

Uczestnicy gali Warm Up

EKO Dzień Dziecka w ECO

1 czerwca, w sobotę zapraszamy najmłodszych wraz z opiekunamy do ECO w Opolu przy ul. Harcerskiej 15.

Dzień Dziecka rozpoczynamy o godzinie 11:00 pokazem przedstawienia edukacyjnego pt. "Zelanda" w reżyserii Andrzeja Czernika. Fabuła przedstawienia obraca się wokół tematyki zanieczyszczenia powietrza powodowanego przez zjawisko tzw. niskiej emisji. 

W programie również zwiedzanie elektrociepłowni. Dodatkowo każde dziecko otrzyma od ECO prezent.

Szczegóły dotyczące wydarzenia znajdują się na naszym profilu na Facebook'u.

grafika

Czas na elektromobilność w Opolu

Tytuł lidera branży energetycznej zobowiązuje i Energetyka Cieplna Opolszczyzny po raz kolejny udowadnia, że na ten tytuł bezspornie zasługuje. ECO już w 1999 roku uruchomiła pierwszy w Polsce układ wysokosprawnej kogeneracji, a dziś oddaje do użytku pierwszą w Opolu stację ładowania samochodów elektrycznych dużej mocy. Ładowanie samochodu elektrycznego na stacji ECO trwa pół godziny, to pierwsza stacja szybkiego ładowania w Opolu.

- Nasza stacja będzie miała 3 standardy ładowania i będzie umożliwiać ładowanie energią elektryczną o dużej mocy– mówi dr inż. Wojciech Radziewicz dyrektor ds. obrotu energią z ECO SA - W najbliższych latach rząd planuje bardzo duże wydatki na rozwój elektromobilności. Również ECO, jako przedsiębiorstwo proekologiczne planuje kolejne inwestycje w zakresie budowy stacji ładowania pojazdów elektrycznych - dodaje W. Radziewicz - Chcielibyśmy zdobyć kompetencje w tym segmencie rynku, tak aby dostarczać produkowaną przez nas energię elektryczną do zasilania pojazdów zeroemisyjnych.

Stację zbudowano we współpracy ECO z Urzędem Miasta Opola, który udostępnił miejsce w samym sercu miasta, na pl. Wolności - ul. Browarna (za Pizza Hut). To nie koniec dobrych wiadomości. Właściciele aut elektrycznych mogą bezpłatnie korzystać ze stacji w trwającym od 10 kwietnia okresie promocyjnym. Aby skorzystać ze stacji ładowania w celu "zatankowania" samochodu trzeba będzie pobrać specjalną kartę promocyjną. Otrzyma ją każdy użytkownik samochodu z napędem elektrycznym po okazaniu dowodu rejestracyjnego. Karty będę wydawane w Miejskiej Informacji Turystycznej na opolskim Rynku oraz w siedzibie ECO SA w Opolu przy ul. Harcerskiej 15. Uruchomienie stacji nastąpi 10 kwietnia 2019 r. Promocja na bezpłatne ładowanie trwa do 31 sierpnia 2019 r.

Elektromobilność w Polsce rozwija się z coraz większą dynamiką. Wszystko za sprawą regulacji prawnych, które mocno wspierają tą dziedzinę. Rozwój elektromobilności ma bardzo wymierny wpływ na ochronę środowiska i jakość życia mieszkańców największych polskich aglomeracji. Zgodnie z założeniami przyjętymi przez rząd w 2025 roku po polskich drogach ma jeździć ponad milion samochodów elektrycznych. W najbliższych latach wydatki na rozwój elektromobilności w Polsce mają przekroczyć 10 miliardów złotych. Do 2020 roku ma powstać 6 tys. punktów ładowania energią elektryczną o normalnej mocy i 400 punktów ładowania energią elektryczną o dużej mocy. Będą one rozmieszczone w 32 aglomeracjach i na obszarach gęsto zaludnionych oraz wzdłuż głównych szlaków komunikacyjnych.

1mapka

Fot. Na tej stacji wszyscy zainteresowani mogą naładować samochód w pół godziny

2

Fot. Samochód elektryczny należący do ECO Serwis SA, spółki z Grupy Kapitałowej ECO

3

Fot. Konferencja prasowa z udziałem Wojciecha Radziewicza, dyr. ds. obrotu energią ECO SA (po lewej) oraz Arkadiusza Wiśniewskiego, Prezydenta Opola (po prawej)

Ze smogiem czy bez? Ty wybierasz!

 

na wwwIMG 3898

 

 Jak wyglądałoby miasto bez ciepła systemowego? Otóż okazuje się, że na przykład Opole byłoby 34 razy bardziej zanieczyszczone. Są na to niezbite dowody.

Energetyka Cieplna Opolszczyzny wspólnie z Miastem Opole przystąpiła do programu certyfikacyjnego realizowanego przez Instytut Certyfikacji Emisji Budynków na zlecenie Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie. W całym kraju badaniom certyfikacyjnym poddane zostanie ponad 70 przedsiębiorstw ciepłowniczych. Działania opolskiego koncernu energetycznego na polu ekologii i ochrony środowiska od lat stanowią wzór dla innych podmiotów w branży ciepłowniczej. Wszystkie zalecenia i wymagania w tym zakresie określane zarówno przez polskie jak też międzynarodowe normy prawne są w ECO wdrażane jeszcze przed czasem, aby korzyści dla środowiska osiągnięte w ten sposób były dostępne dla mieszkańców ogrzewanych miast jak najszybciej. Opolska elektrociepłownia jako pierwsza w kraju przeszła badanie i uzyskała Certyfikat redukcji emisji. Teraz specjalne certyfikaty znajdą się na opolskich budynkach ogrzewanych ciepłem systemowym z ECO.

- Choć badaniu poddawane są parametry techniczne źródła ciepła, to faktycznie jego wyniki obrazują stan powietrza wszędzie tam, gdzie to ekologiczne ciepło dociera – mówi Tomasz Piętka Dyrektor ds. Handlowych ECO – Gdyby nie podłączenie do sieci ciepłowniczej, każdy z budynków musiałby posiadać indywidualne źródło ciepła, a wówczas trudno byłoby mówić o ekologii. Użytkowników ciepła systemowego nie trzeba jednak specjalnie do niego przekonywać. Jego ekologiczny wymiar nie jest bowiem jedynym atutem – jest ono w stosunku do innych dostępnych sposobów ogrzewania znacznie bardzie komfortowe, niezawodne i bezpieczne.

- Certyfikat redukcji emisji ma w jasny sposób uświadomić mieszkańcom miast, że dzięki temu iż korzystają z ciepła systemowego przyczyniają się do poprawy jakości powietrza wokół nich. Mieszkają bowiem w budynkach, które nie emitują szkodliwych substancji do powietrza – mówi Małgorzata Stelnicka, Wiceprezydent Opola – Jest to również jasny przekaż dla sąsiadów. Każdy z mieszkańców poprzez swoje wybory ma realny wpływ na jakość powietrza w okolicy, w której mieszka. To nie pierwsza wspólna inicjatywa w zakresie ekologii realizowana przez ECO i Miasto Opole.

Na liście działań, które przyniosły wymierny efekt ekologiczny dla mieszkańców Opola są m.in. realizacja programu likwidacji niskiej emisji „Kawka”, czy też inicjatywa „Czyste powietrze – Oddech dla Opola”.

Do góry