Aktualności

Centrum prasowe

ECOlogiczne Przedszkole już otwarte!

Z okazji Dnia Dziecka Energetyka Cieplna Opolszczyzny otwiera dla najmłodszych ECOlogiczne Przedszkole!

Nowy projekt edukacyjny ma na celu zwrócenie uwagi najmłodszych na problem zanieczyszczenia powietrza w Polsce. ECO, producent i dostawca ekologicznego ciepła systemowego, od wielu lat prowadzi intensywne działania mające na celu poprawę jakości powietrza w miastach. Ważnym elementem tego procesu jest edukacja skierowana do najmłodszych. Każdego roku firma organizuje kampanię w ramach, której kilkanaście tysięcy dzieci z ogrzewanych przez ECO przedszkoli ogląda spektakle edukacyjne, które mają za zadanie zaszczepić w młodym pokoleniu wrażliwość ekologiczną. Do tej pory oglądało je ponad 50 tysięcy dzieci, a dzięki ECOlogicznemu Przedszkolu może ich być znacznie więcej. ECOlogiczne Przedszkole dostępne jest na stronie www.ecologiczneprzedszkole.pl gdzie, już teraz, wszyscy zainteresowani mogą zobaczyć telewizyjną wersję przedstawienia pt. „Drużyna Zet”. Fabuła spektaklu dotyka niezwykle aktualnego problemu smogu i tzw. niskiej emisji, która powstaje w wyniku ogrzewania domów przestarzałymi piecami na paliwo stałe. Przedstawienie wyreżyserował znany opolski aktor, dyrektor Teatru EKO Studio, Andrzej Czernik. W przyszłości do sieci trafią również inne przedstawienia, które pokazywane były w przedszkolach w ostatnich latach, m.in. Gajowy Badura, Zelanda czy Piotruś i Smog. „Chcemy w ten sposób dotrzeć do jak najszerszej publiczności, bo, choć świadomość przyczyn i skutków zanieczyszczenia powietrza rośnie, to wciąż jest ogromna potrzeba edukacji w tym zakresie. Jestem przekonany, że każde dziecko, które zobaczy nasze przedstawienie, nie zdecyduje się w przyszłości na ogrzewanie domu czy mieszkania kopcącym piecem” – mówi Paweł Krawczyk, członek zarządu ECO. ECOlogiczne Przedszkole to nie tylko bajki, ale znacznie większy zakres treści edukacyjnych. Nauczyciele, czy też rodzice poszukujący sposobów na zainteresowanie najmłodszych sprawami ekologii na pewno znajdą tam wiele cennych inspiracji, informacji i gotowych materiałów do wykorzystania. Pomysł na ECOlogiczne Przedszkole pojawił się, gdy z powodu wciąż trwającej epidemii koronawirusa, nie było możliwości organizacji kampanii edukacyjnej w dotychczasowej formule. Nie oznacza to jednak, że firma zrezygnowała z pokazów spektakli edukacyjnych w przedszkolach. Gotowe jest już kolejne przedstawienie, które ruszy w trasę do przedszkolaków, gdy tylko pojawi się taka możliwość. Zobaczy je 10 000 dzieci z blisko 100 ogrzewanych przez ECO przedszkoli, a potem… także będzie dostępny w internecie. Link do strony ECOlogicznego Przedszkola: www.ecologiczneprzedszkole.pl

Ochrona powietrza nie poczeka

Epidemia COVID-19 bez wątpienia wygeneruje zupełnie nowe problemy dla świata, a łagodzenie jej skutków będzie procesem niełatwym i długotrwałym.

Tym bardziej, że pojawienie się nowego zagrożenia nie odwołało problemów, z którymi borykaliśmy się do tej pory. Ochrona środowiska była, jest i będzie niezwykle istotnym aspektem życia każdej społeczności. Czyste powietrze to wartość, na którą Energetyka Cieplna Opolszczyzny pracuje niezmiennie od lat, wykorzystując do realizacji tego celu każdą pojawiającą się możliwość zarówno technologiczną, jak również finansową.

Nasze inwestycje są realizowane zgodnie z wcześniej ustalonymi harmonogramami – mówi Mirosław Romanowicz członek zarządu ds. operacyjnych ECO SA – w kontekście epidemii to niełatwe zadanie, ale zadbaliśmy o maksymalną ochronę pracowników i dzięki temu wszystkie prace przebiegają bez zakłóceń.

Zgodnie z planem, w ramach modernizacji sieci ciepłowniczej Opola, w maju i czerwcu 2020 roku ECO będzie prowadziło realizację prac związanych z wymianą odcinków magistrali ciepłowniczej w rejonie ulic Sosnkowskiego – Wodociągowej – Horoszkiewicza. Działania te wymagają zatrzymania pracy sieci, którego skutkiem będzie przerwa w dostawie ciepła do budynków w rejonie ulic: Aleja Witosa, Batalionu Parasol, Batalionu Zośka, Bielska, Chełmska, Cieszyńska, Grota Roweckiego, Kaliska, Kielecka, Ozimska, Piotrkowska, Rzeszowska, Skautów Opolskich, Sosnowskiego, Szarych Szeregów, Wiejska i Zawiszaków.

Dla obiektów zlokalizowanych przy ul. Grota Roweckiego 9AG, 8AC, &AH, 6AE, 5AE, 4AE, 2 AD, 11AG, 10AG przewidywane są dwie przerwy – mówi Tomasz Piętka dyrektor ds. handlowych w ECO SA – pierwsza przerwa technologiczna w dostawie ciepłej wody użytkowej w dniu 25.05.2020 od godziny 5:00 do godz. 23:00, druga 16.06.2020 od godziny 5:00 do godz. 23:00. Dla budynków zlokalizowanych w rejonie ulic Batalionu Parasol, Batalionu Zośka, Bielska, Chełmska, Cieszyńska, Grota Roweckiego, Kaliska, Kielecka, Ozimska, Piotrkowska, Rzeszowska, Skautów Opolskich, Sosnowskiego, Szarych Szeregów, Wiejska, Zawiszaków, Tarnopolska, Krzemieniecka, Wilsona, Orzechowa, Al. Solidarności, Zielonogórska, Nowowiejska, Koszalińska, Jodłowa, Wrzosowa, Górna przerwa technologiczna potrwa 4 dni , a zaplanowana została od północy 22.06.2020, do północy 25.06.2020.

Wartość inwestycji realizowanej przez ECO to ponad 4 mln złotych. Zgodnie z umową podpisaną przez ECO z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej budżet inwestycji zasili niemal dwumilionowa dotacja z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, Oś priorytetowa: Zmniejszenie emisyjności gospodarki, Działanie 1.5: Efektywna dystrybucja ciepła i chłodu. Efektem realizacji projektu będzie zmniejszenie w emisji dwutlenku węgla o ponad 300 ton rocznie.

Na terenie Opola, do końca 2022 roku, ECO zrealizuje łącznie 57 zadań, które mają bezpośredni wpływ na ograniczania emisji CO2, jak również na bezpieczeństwo i jakość dostaw ciepła dla mieszkańców. Zostały one uwzględnione w Planie Gospodarki Niskoemisyjnej dla Miasta Opola, a część z nich wpisana do Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Aglomeracji Opolskiej. Ich łączna wartość to ponad 46 mln zł. Efektem realizacji wszystkich inwestycji prowadzonych przez ECO będzie zmniejszenie w skali roku emisji pyłów o 920 kg, a dwutlenku węgla o 4000 ton. Rocznie zaoszczędzonych zostanie ponad 1800 ton węgla.

- Dołożymy wszelkich starań, aby przerwy w dostawie ciepłej wody w mieszkaniach i obiektach naszych klientów skrócić do niezbędnego minimum - zapewnia Tomasz Piętka.

Prace ziemneRury pi

Fot. Prace ziemne już się rozpoczęły. 

Ciepło non stop

Ciepło non stop

Koronawirus, choć mikroskopijnie mały, zdeterminował wiele aspektów życia każdego z nas. Zagrożenia związane z epidemią determinują również działalność koncernu ciepłowniczego z Opola.


Zarząd Energetyki Cieplnej Opolszczyzny wprowadził szczegółowe wytyczne dotyczące organizacji pracy służb eksploatacyjnych spółki podczas epidemii COVID-19. Regulacje te są niezbędne ponieważ ECO prowadzi działalność polegającą na zapewnieniu funkcjonowania systemów i obiektów infrastruktury krytycznej w rozumieniu art. 3 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym tj. systemów i obiektów służących do zaopatrzenia w energię. Wykonanie tych wytycznych ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia ciągłości produkcji energii i zaopatrzenia w tę energię odbiorców. Stanowi więc sytuację nadzwyczajną, mogącą wywoływać konieczność pracy w systemie wydłużonego czasu.

- Sytuacja jest nadzwyczajna, zatem i działania przez nas podjęte takie są – mówi Mirosław Romanowicz członek zarządu ds. operacyjnych ECO SA– proces przygotowania i wdrożenia zasad działalności części produkcyjnej przedsiębiorstwa zdeterminowała konieczność podjęcia działań zapobiegających rozprzestrzenianiu się wirusa, w kontekście konieczności zapewnienia ciągłości produkcji i zaopatrzenia w ciepło naszych klientów.

Wprowadzone regulacje dotyczą zarówno organizacji czasu pracy, jak również wypoczynku i czasu wolnego służb eksploatacyjnych ECO i będą stosowane w zależności od rozwoju epidemii w kraju. Organizacja służb eksploatacyjnych ECO na czas pandemii COVID-19 zakłada m.in. dokonanie takiej zmiany systemu czasu pracy, która będzie zapewniać ciągłość funkcjonowania danego źródła ciepła. Nowy rozkład czasu pracy uwzględnia powierzenie pracownikowi godzin pracy w takim zakresie i wymiarze, w jakim będzie to konieczne. Dopuszcza się nawet ewentualność zakwaterowania pracowników w miejscu pracy, przy zapewnieniu odpowiedniego zaplecza oraz pełnego dostępu do środków ochrony osobistej.

- Wszystkie te zmiany mają na celu uniknięcie niepotrzebnego narażania naszych pracowników i ich rodzin – mówi Paweł Krawczyk, członek zarządu ds. ekonomicznych ECO SA - kwestią strategiczną jest również utrzymanie rynku w kontekście myślenia o przyszłości i łagodzenia skutków problemów, które mogą pojawić się w wyniku epidemii.

W ECO SA i innych spółkach Grupy Kapitałowej ECO już w marcu wprowadzono zdalny system pracy pracowników biurowych. Dzięki narzędziom elektronicznym obsługa klientów przebiega w sposób ciągły, sprawny i niezakłócony.

 

 

E-Faktura - jak skorzystać?

Informacja dla naszych klientów.

Jak skorzystać z e-faktury ECO?

 

Wszyscy przeżywamy teraz szczególnie trudne chwile spowodowane zagrożeniem koronawirusem. Dlatego też w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo nas wszystkich oraz ograniczenie tradycyjnej, papierowej wysyłki dokumentów do minimum, zachęcamy Państwa do skorzystania z faktury elektronicznej (e-faktury), będącej pełnowartościową fakturą VAT, stanowiącą podstawę prawną do rozliczeń podatkowych.

Dzięki skorzystaniu z tego rozwiązania, Państwa faktury w postaci pliku PDF będą błyskawicznie dostarczane na wskazaną skrzynkę e-mail. Wystawianie i dystrybucja e-faktur nastąpi od okresu rozliczeniowego, w którym otrzymamy wypełniony i podpisany z Państwa strony formularz „Zgody na wystawianie i przesyłanie e-faktur”, który w formie edytowalnej dołączamy do niniejszej informacji wraz z „Regulaminem wystawiania i przesyłania faktur drogą elektroniczną”.

Jeśli zdecydujecie się Państwo otrzymywać faktury elektroniczne prosimy o:

  • Zapoznanie się z „Regulaminem wystawiania i przesyłania faktur drogą elektroniczną”.
  • Wypełnienie, podpisanie „Zgody na wystawianie i przesyłanie e-faktur” i przesłanie jej skanu/zdjęcia na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Niezbędne dokumenty zamieszczamy w linkach poniżej:OZE jakiego jeszcze nie było!

Energetyka Cieplna Opolszczyzny SA współpracując z Parkiem Naukowo-Technologicznym w Opolu oraz zwycięzcami konkursu start-upowego Warm Up Your Business rozpoczyna prace projektowe, których celem jest przygotowanie innowacyjnego produktu o nazwie „Panel Wiatrowy”.

 

Panel Wiatrowy to rozwiązanie, które ma szansę zrewolucjonizować rynek instalacji odnawialnych źródeł energii. Jego przewagą na tle innych dostępnych technologii wykorzystujących siłę wiatru jest możliwość produkcji energii przy bardzo słabym wietrze. Dużą zaletą systemu jest jego skalowalność, łatwość montażu oraz przyjazna i bezpieczna konstrukcja. Atrakcyjna ma być również cena finalnego produktu.


Jak działa Panel Wiatrowy? Na prostokątnej ramie, której wymiary mogą być dowolne, montowane są pionowe turbiny wiatrowe (wirniki). Ich ilość dopasowywana jest do potrzeb odbiorcy. Gdy wieje wiatr, wirniki wprawiane są w ruch i kręcą się bezgłośnie wzdłuż pionowej osi obrotu. Prądnica, będąca elementem konstrukcji generuje energię elektryczną, która zaspokaja potrzeby energetyczne budynku. Nadwyżka wyprodukowanej energii może być przechowywana w magazynie energii i uzupełniać jej brak w okresie zwiększonego zapotrzebowania. Atutem panelu wiatrowego jest możliwość montażu w dowolnym miejscu, z powodzeniem może stanowić np. element przydomowego ogrodzenia. 

- Energetyka Cieplna Opolszczyzny SA, choć swoją podstawową działalność opiera na wytwarzaniu i przesyłaniu ciepła systemowego, dostrzega również rozwijające się potrzeby w zakresie indywidualnych źródeł energii odnawialnej – mówi Mirosław Romanowicz, Członek Zarządu ECO ds. operacyjnych - Aby firma się rozwijała i oferowała produkty coraz lepiej dopasowane do potrzeb odbiorców, nieustannie poszukujemy innowacji, między innymi poprzez konkurs Warm Up Your Business, który współorganizujemy od dwóch lat z PNT w Opolu.
Innowacje w obszarze produkcji energii, technologie oszczędne i przyjazne dla środowiska, wydajna i efektywna organizacja - kreowanie dokładnie takiej wizji przyszłości w dziedzinie energetyki to główny cel, jaki stawiają przed uczestnikami organizatorzy programu akceleracyjnego „Warm up your business”. Dwie zrealizowane edycje wskazują wyraźnie, że poprzez budowę ekosystemu startupowego cel ten udaje się osiągać.

- Wszyscy widzimy ogromny potencjał w Panelu Wiatrowym – mówi Paweł Krawczyk Członek Zarządu ds. Ekonomicznych ECO - bardzo chcemy doprowadzić projekt do fazy, w której ostateczny produkt będzie można zamówić do swojego domu .

- Jesteśmy podekscytowani, że udało nam się znaleźć partnera biznesowego, który pomoże nam rozwijać projekt naszego życia – mówi Rafał Juszko, jeden z autorów koncepcji. ECO pomaga nam zarówno finansowo jak i merytorycznie, dzięki czemu możemy rozpocząć konkretne prace i mieć pewność, że podążają one w odpowiednim kierunku. Ponadto, dzięki możliwości skorzystania z zaplecza wiedzy i technologii, jakie zaoferował nam Park Naukowo-Technologiczny możemy już teraz po prostu pracować nad naszym panelem.

Zakończenie prac badawczo-rozwojowych planowane jest na koniec bieżącego roku. Wtedy to, gotowy będzie prototyp wirnika, który jest kluczowym elementem Panelu Wiatrowego.

IMG 9830

Fot. Konferencja prasowa z udziałem (od lewej): Arkadiusz Zemlak, Rafał Juszko, Tomasz Gruszka - autorzy pomysłu, Arkadiusz Wiśniewski - Prezydent Miasta Opola, Jarosław Mamala - prezes PNT w Opolu, Mirosław Romanowicz - członek zarządu ECO SA ds. operacyjnych, Paweł Krawczyk - członek zarządu ECO SA ds. ekonomicznych

IMG 9861

IMG 9869

IMG 9907

IMG-20200113-WA0001

 

Do góry