Aktualności

Jak pokonać Smoga?

Dwa lata temu „Wilk Witek”, a rok temu „Gajowy Badura” uczyli dzieci ekologii na teatralnej scenie. Od 2008 roku spektakle ekologiczne obejrzało przeszło 35 tys. dzieci w 10 województwach, w których działa Grupa Kapitałowa ECO. Zachęcona powodzeniem autorskiego przedsięwzięcia edukacyjnego Energetyka Cieplna Opolszczyzny zapowiada kolejną sztukę dla najmłodszych. Premiera w Mikołajki, 6 grudnia.
Najnowszy spektakl, tradycyjnie przygotowany z opolskim Teatrem EKO Studio z Opola, nosi tytuł „Piotruś i Smog”. Niczym z baśniowym smokiem, bohater sztuki walczy z całkiem realnym i uciążliwym smogiem, czyli zjawiskiem zanieczyszczenia powietrza powstającym m.in. na skutek użytkowania przestarzałych źródeł ciepła czy wykorzystania odpadów zamiast paliw ekologicznych. Problem, szczególnie dotkliwy w Opolu (co potwierdzają najnowsze badania Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska) wymaga takich form przekazu, które skutecznie dotrą do świadomości wszystkich, ponoszących współodpowiedzialność za zjawisko tzw. niskiej emisji, niepokojące mieszkańców polskich miast.
- Od wielu lat z tym walczymy – mówi prezes ECO Wiesław Chmielowicz. Możemy być dumni z konsekwencji i wyników udziału naszej firmy w programie likwidacji niskiej emisji, który realizujemy m.in. za pośrednictwem programu „Kawka”, ale to ciągle zbyt mało, aby widmo zanieczyszczonego powietrza zniknęło znad naszych głów. Dlatego nieustannie szukamy nowych metod – od konkretnych działań inwestycyjnych po edukację. Ta ostatnia wydaje się najlepszą drogą, bo żeby coś zrozumieć trzeba się najpierw tego nauczyć. Dzieci są wymarzonym adresatem. Po pierwsze chętnie uczą się przez zabawę i zapamiętują to na całe życie, po drugie często dyscyplinują swoich rodziców i opiekunów, którzy też są widzami ekologicznych spektakli.
Kiedy tytułowy Piotruś upora się ze Smogiem w Opolu, ruszy w Polskę – do miast ogrzewanych przez ECO, w których pokazywano już „Gajowego Badurę” i inne spektakle przy pełnych widowniach. Zanim to się stanie Energetyka Cieplna Opolszczyzny zaprasza na premierę spektaklu dzieci i ich rodziców, do swojej siedziby przy ul. Harcerskiej 15 w Opolu, dnia 6 grudnia o godz. 17:00. Wstęp wolny. Szczegóły na facebookowym profilu spółki: ECO – ciepło, które lubię

6 grudnia

Do góry