Aktualności

Lek na smog

Lek na smog, czyli JELFA i ECO uruchamiają najnowocześniejszą kotłownię w regionie jeleniogórskim

Energetyka Cieplna Opolszczyzny SA (ECO) wspólnie z Przedsiębiorstwem Farmaceutycznym JELFA SA uroczyście otworzyła nową, ekologiczną kotłownię gazową dostarczającą ciepło oraz gorącą wodę dla zakładu JELFA SA oraz Term Cieplickich w Jeleniej Górze. Uroczystość odbyła się 22 listopada na terenie ciepłowni przy ul. Powstańców Śląskich w Jeleniej Górze.

Dotychczas odbiorcy zaopatrywani byli w ciepło z kotłowni parowej opalanej miałem węgla kamiennego, która została przejęta przez ECO w 2014 roku. Wkrótce potem spółka licząc na duży efekt ekologiczny i znaczną poprawę efektywności energetycznej zdecydowała się na modernizację tego źródła. Prace zakończyły się w drugiej połowie 2017 roku, a kotłownia już dziś produkuje energię dla swoich odbiorców. W nowym źródle ciepła zasilanym paliwem gazowym zastosowano najnowocześniejsze technologie, które zapewniają znacznie wyższą sprawność wytwarzania ciepła.

- JELFA to ważny klient na mapie usług energetycznych świadczonych przez Grupę Kapitałową ECO SA. Tym bardziej cieszy nas fakt zabudowy tak nowoczesnej kotłowni, która będzie w pełni przystosowana do wysokiej jakości i zaawansowanego parku technologicznego naszego klienta - mówi Monika Stypułkowska, członek zarządu ECO SA - Modernizację kotłowni wykonano z wykorzystaniem najefektywniejszych technologii związanych z wytwarzaniem ciepła, co pozwoli na optymalne zarządzanie potrzebami cieplnymi zakładów JELFA - dodaje M. Stypułkowska.

Inwestycja jest również przyjazna dla środowiska naturalnego. W jej finansowanie chętnie włączył się Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Wykonane pomiary emisji potwierdzają, że złożony cel ekologiczny zostanie wykonany.

- Z naszych wyliczeń jasno wynika, że nowe źródło ciepła przyniesie znaczącą poprawę w zakresie emisji zanieczyszczeń do powietrza. Dzięki inwestycji uda się ograniczyć emisję pyłu o 93%, a dwutlenku węgla o 50% w skali roku. Energetyka Cieplna Opolszczyzny od ponad 25 lat prowadzi konsekwentną politykę ograniczania wpływu procesu produkcji ciepła na środowisko naturalne. Ta inwestycja to kolejny krok w tą stronę – mówi Paweł Krawczyk, członek Zarządu ECO SA. - Korzyści z tej inwestycji niewątpliwie odczują mieszkańcy Jeleniej Góry - dodaje P. Krawczyk.

W kotłowni zabudowano trzy nowoczesne kotły parowe o konstrukcji płomienicowo-płomieniówkowej typu BWD 50. Łączna wydajność kotłów to 15 ton pary na godzinę. Każdy z kotłów wyposażony jest w palnik gazowy modulowany, dodatkowo dwa kotły posiadają ekonomizery do odzysku ciepła ze spalin, które podniosą sprawność do poziomu powyżej 95%.

Inwestycja została dofinansowana ze środków WFOŚiGW we Wrocławiu, który udzielił spółce ECO 2,4 mln złotych pożyczki. Całkowite nakłady inwestycyjne wyniosły 3,6 mln złotych netto.

przeciecie wstegi

Zdj. Syboliczne przecięcie wstęgi z udziałem Prezydenta Jeleniej Góry Marcina Zawiły, Prezesa zakładów JELFA SA Waldemara Stępnia oraz Członków Zarządu ECO SA - Moniki Stypułkowskiej i Pawła Krawczyka

Do góry