Aktualności

Zapraszamy na Mikołajki - premiera Zelandy

Mikołajki z ważnym przekazem

4 grudnia, z okazji Mikołajek, w siedzibie ECO SA w Opolu, przy ul. Harcerskiej 15 odbędzie się premiera nowego przedstawienia edukacyjnego przygotowanego z myślą o najmłodszych. Premierę połączoną z wizytą Mikołaja zaplanowano na godzinę 17.30.

  

Przedstawienie zatytułowane ZELANDA to kolejna odsłona kampanii edukacyjnej, którą Energetyka Cieplna Opolszczyzny kieruje głównie do dzieci z ogrzewanych przez firmę przedszkoli na terenie 10 województw. Fabuła spektaklu, który ponownie wyreżyserował znany opolski aktor Andrzej Czernik, osadzona jest w przestrzeni miejskiej i koncentruje się wokół problemu smogu. To kopcące kominy spowodowały, że kruki, które dawniej były pięknie śpiewającymi, zielonymi ptakami, dziś są czarne i kraczą. Tytułowa Zelanda jest ostatnim przedstawicielem zielonych kruków i katalizatorem podejmowanej przez bohaterów walki o to, aby powietrze było czyste i zdrowe.

- Chcemy dotrzeć z naszym przekazem do jak największej liczby najmłodszych, w myśl starego powiedzenia „Czym skorupka za młodu…”. Problem smogu, czyli zanieczyszczenia powietrza, spowodowanego głównie przez spalanie złej jakości paliwa w indywidualnych źródłach ciepła, to problem który w dużej mierze decyduje o jakości życia w miastach. Ze smogiem nasza firma walczy od wielu lat na kilku płaszczyznach. Z jednej strony ograniczając wpływ własnej działalności na środowisko naturalne, z drugiej starając się dostarczać ekologiczne ciepło wszędzie tam, gdzie to jest możliwe. Także w edukacji i budowaniu świadomości ekologicznej zwłaszcza wśród najmłodszych widzimy największą szansę, na spowodowanie realnej poprawy stanu środowiska naturalnego – mówi Paweł Krawczyk, członek zarządu ECO SA.

Historia Zelandy

Zelanda to już kolejne przedstawienie powstające z inicjatywy Energetyki Cieplnej Opolszczyzny, kierowane do dzieci w wieku przedszkolnym. W ostatnich latach najmłodsi mogli oglądać spektakle: Gajowy Badura (2016), Piotruś i Smog (2017) oraz Drużyna Zet (2018). Podobnie jak poprzednie przedstawienia, najnowsze również przygotowane zostało przez aktorów opolskiego Teatru EKO Studio.

- ECO i Teatr EKO Studio ponownie połączyły siły, a efektem tego jest wyjątkowa sztuka, która nie tylko bawi, ale i uczy dzieci, w jaki sposób mogą zagwarantować sobie przyszłość bez smogu. Choć opowiedziane w przedstawieniach historie znacznie się od siebie różnią, przenosząc każdorazowo widzów w inną rzeczywistość, to ich częścią wspólną jest zawsze ochrona środowiska i podkreślenie wagi tego zagadnienia w naszym codziennym życiu – mówi Andrzej Czernik, aktor, reżyser przedstawienia i dyrektor Teatru EKO Studio.

Każdego roku spektakle edukacyjne ECO ogląda blisko 10 tysięcy dzieci, głównie przedszkolaków z ogrzewanych przez ECO przedszkoli, ale nie tylko. Firma organizuje również szereg pokazów otwartych, takich jak np. Dzień Dziecka w ECO, czy spotkania Mikołajkowe. Tegoroczna premiera, wzorem lat ubiegłych połączona została z wizytą w ECO Mikołaja, który wręczy dzieciom drobne upominki od firmy. Jest to impreza otwarta i bezpłatna dla wszystkich zainteresowanych osób z Opola i okolic.

Zelanda premiera

Do góry