Aktualności

feed-image

Centrum prasowe

Konkurs - Kraina Ciepła

Zapraszamy mieszkańców Opola i okolic, którzy odwiedzają opolski Jarmark Bożonarodzeniowy - Kraina Ciepła do udziału w konkursie.

Wystarczy zrobić sobie zdjęcie selfie na tle Diabelskiego Koła, a następnie opublikować je na Instagramie dodając hashtag #krainaciepła

Codziennie do wygrania powerbank ECO!

Baner na start

Regulamin konkursu dostępny jest TUTAJ

Zapraszamy na Mikołajki - premiera Zelandy

Mikołajki z ważnym przekazem

4 grudnia, z okazji Mikołajek, w siedzibie ECO SA w Opolu, przy ul. Harcerskiej 15 odbędzie się premiera nowego przedstawienia edukacyjnego przygotowanego z myślą o najmłodszych. Premierę połączoną z wizytą Mikołaja zaplanowano na godzinę 17.30.

  

Przedstawienie zatytułowane ZELANDA to kolejna odsłona kampanii edukacyjnej, którą Energetyka Cieplna Opolszczyzny kieruje głównie do dzieci z ogrzewanych przez firmę przedszkoli na terenie 10 województw. Fabuła spektaklu, który ponownie wyreżyserował znany opolski aktor Andrzej Czernik, osadzona jest w przestrzeni miejskiej i koncentruje się wokół problemu smogu. To kopcące kominy spowodowały, że kruki, które dawniej były pięknie śpiewającymi, zielonymi ptakami, dziś są czarne i kraczą. Tytułowa Zelanda jest ostatnim przedstawicielem zielonych kruków i katalizatorem podejmowanej przez bohaterów walki o to, aby powietrze było czyste i zdrowe.

- Chcemy dotrzeć z naszym przekazem do jak największej liczby najmłodszych, w myśl starego powiedzenia „Czym skorupka za młodu…”. Problem smogu, czyli zanieczyszczenia powietrza, spowodowanego głównie przez spalanie złej jakości paliwa w indywidualnych źródłach ciepła, to problem który w dużej mierze decyduje o jakości życia w miastach. Ze smogiem nasza firma walczy od wielu lat na kilku płaszczyznach. Z jednej strony ograniczając wpływ własnej działalności na środowisko naturalne, z drugiej starając się dostarczać ekologiczne ciepło wszędzie tam, gdzie to jest możliwe. Także w edukacji i budowaniu świadomości ekologicznej zwłaszcza wśród najmłodszych widzimy największą szansę, na spowodowanie realnej poprawy stanu środowiska naturalnego – mówi Paweł Krawczyk, członek zarządu ECO SA.

Historia Zelandy

Zelanda to już kolejne przedstawienie powstające z inicjatywy Energetyki Cieplnej Opolszczyzny, kierowane do dzieci w wieku przedszkolnym. W ostatnich latach najmłodsi mogli oglądać spektakle: Gajowy Badura (2016), Piotruś i Smog (2017) oraz Drużyna Zet (2018). Podobnie jak poprzednie przedstawienia, najnowsze również przygotowane zostało przez aktorów opolskiego Teatru EKO Studio.

- ECO i Teatr EKO Studio ponownie połączyły siły, a efektem tego jest wyjątkowa sztuka, która nie tylko bawi, ale i uczy dzieci, w jaki sposób mogą zagwarantować sobie przyszłość bez smogu. Choć opowiedziane w przedstawieniach historie znacznie się od siebie różnią, przenosząc każdorazowo widzów w inną rzeczywistość, to ich częścią wspólną jest zawsze ochrona środowiska i podkreślenie wagi tego zagadnienia w naszym codziennym życiu – mówi Andrzej Czernik, aktor, reżyser przedstawienia i dyrektor Teatru EKO Studio.

Każdego roku spektakle edukacyjne ECO ogląda blisko 10 tysięcy dzieci, głównie przedszkolaków z ogrzewanych przez ECO przedszkoli, ale nie tylko. Firma organizuje również szereg pokazów otwartych, takich jak np. Dzień Dziecka w ECO, czy spotkania Mikołajkowe. Tegoroczna premiera, wzorem lat ubiegłych połączona została z wizytą w ECO Mikołaja, który wręczy dzieciom drobne upominki od firmy. Jest to impreza otwarta i bezpłatna dla wszystkich zainteresowanych osób z Opola i okolic.

Zelanda premiera

ECO stawia na kogenerację

ECO Kogeneracja pozyskała dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na budowę kolejnych układów kogeneracyjnych. Po Malborku i Tarnobrzegu przyszedł czas na Żary, Żagań, Nową Sól i Jelenią Górę. Rozwój układów kogeneracyjnych w dużym stopniu przyczynia się do poprawy jakości powietrza, ponieważ w jednym ekologicznym źródle produkowana jest zarówno energia cieplna jak i elektryczna.
- Zastosowanie nowych układów produkcyjnych pozwoli na lokalne zmniejszenie emisji zanieczyszczeń pyłowo -gazowych do atmosfery, w tym m.in. pyłów emitowanych z węglowych kotłowni systemowych w zakresie od około 30% w okresie zimowym i aż do 100% w okresie letnim, co de facto oznacza po prostu wyłączenie kotłowni węglowych w tym czasie – mówi Mirosław Romanowicz Prezes Zarządu ECO Kogeneracja – Uruchomienie układów kogeneracyjnych nie tylko wpłynie bezpośrednio na obniżenie poziomu emisji zanieczyszczeń, ale też podniesie bezpieczeństwo dostaw energii cieplnej.

Osiągnięcie efektu ekologicznego poprzez budowę źródeł wysokosprawnej kogeneracji to główne założenie wsparcia finansowego udzielanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na tego typu inwestycje w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Nowoczesne jednostki wytwórcze oparte będą na wysokosprawnych agregatach gazowych o łącznej mocy: w Jeleniej Górze 7,5 MW (ciepło) oraz 8,0 MW (energia elektryczna); w każdej z lokalizacji w województwie lubuskim 1,9 MW (ciepło) oraz 2,0 MW (energia elektryczna).
Całkowity koszt realizacji projektów wyniesie ponad 45 milionów złotych, z czego blisko połowa zostanie sfinansowana ze środków pochodzących z dotacji. Pozostałe koszty pokryje spółka ECO Kogeneracja, należąca do Grupy Kapitałowej ECO SA.

kogeneracja tarnobrzeg

fot. Budowa źródła kogeneracyjnego ECO w Tarnobrzegu

Czyste powietrze dla opolskich przedszkoli i nie tylko

Trwa budowa pilotażowo – badawczej instalacji energetycznej w budynku Przedszkola Publicznego nr 33 „Karolinka” w Opolu. Wykonawcą instalacji jest Energetyka Cieplna Opolszczyzny, która w porozumieniu z Miastem Opole realizuje projekt badawczy mający na celu wskazanie optymalnego rozwiązania w zakresie zaopatrzenia w ciepło budynków z zapotrzebowaniem na moc na poziomie do 20 KW, a znajdujących się poza zasięgiem systemu ciepłowniczego.

- Chodzi oczywiście o rozwiązanie ekologiczne, oparte na odnawialnych źródłach energii - mówi Maciej Wujec Zastępca Prezydenta Miasta Opola - Zdecydowaliśmy się umieścić tą instalację w przedszkolu, bo ochrona powietrza wokół najmłodszych mieszkańców naszego miasta ma szczególny wymiar.

- W budowanej instalacji wykorzystujemy kompilację układu fotowoltaicznego, pompy ciepła i kotła gazowego – mówi Paweł Krawczyk członek zarządu ds. operacyjnych ECO – zależy nam na uzyskaniu optymalnych parametrów dostaw ciepła na potrzeby zarówno ogrzewania budynku, jak i dostawę ciepłej wody.

Koszty montażu i eksploatacji instalacji ponosi ECO. Jest to wydatek rzędu około 25 tys. zł. Zgodnie z założeniami zastosowana kompilacja urządzeń pozwoli na spore oszczędności. Energia, która nie zostanie wykorzystana na realizację potrzeb związanych z zaopatrzeniem w ciepło będzie wykorzystana do zasilania innych urządzeń korzystających z energii elektrycznej.

- Liczymy na to, że przeprowadzone badania pozwolą nam przygotować rozwiązanie techniczne pozwalające w 100% zaspokoić autokonsumpcję małego budynku wraz ze wszystkimi jego instalacjami energetycznymi – dodaje Paweł Krawczyk – chcemy wykreować nowy, ekologiczny produkt, który zadowoli najbardziej wymagających klientów indywidualnych i pozwoli jego użytkownikom i ich sąsiadom cieszyć się czystym powietrzem.

Inżynierowie z ECO podkreślają, że choć najbardziej ekologicznym rozwiązaniem w zakresie ogrzewania w miastach pozostaje ciepło systemowe, to z uwagi na zmieniające się trendy budownictwa mieszkaniowego instalacja może okazać się najlepszym rozwiązaniem dla domków jednorodzinnych i małych kamienic wielorodzinnych, do których nie sięga tradycyjna sieć ciepłownicza.
Układ fotowoltaiczny i kocioł gazowy zostały już zamontowane, w połowie października montowana będzie pompa ciepła. Sterowniki i oprogramowanie instalacji to autorskie rozwiązanie inżynierów z ECO. Wyniki badań poznamy już wiosną 2019 roku. Jeśli rozwiązanie się sprawdzi ECO deklaruje podjęcie dodatkowych działań związanych z pozyskaniem preferencyjnego finansowania instalacji dla przyszłych odbiorców ekologicznego ciepła.

Ogniwa fotowoltaiczne na dachu Przedszkola nr 33

 

Rozpoczęcie dostaw ciepła

Przypominamy wszystkim naszym klientom, że jesteśmy gotowi już dziś uruchomić dostawy ciepła, a zainstalowana przez nas automatyka pogodowa pozwoli w zmieniającej się jesiennej aurze dostosować temperatury dostaw zgodnie z temperaturą panującą na zewnątrz. 

Dostawy ciepła warto uruchomić wcześniej, aby w razie konieczności korzystać z niego od razu po przekręceniu termoregulatora w grzejniku. Przy dużej amplitudzie temperatur stały dostęp do ciepła systemowego jest najlepszym środkiem zapobiegania przeziębieniom.

Tymczasem już od dziś ciepło systemowe płynie do wszystkich mieszkańców Opolskiej Spółdzielni Mieszkaniowej „Przyszłość". 

IMG 1495

Fot. Węzeł cieplny, który ogrzewa budynki ECO przy ul. Harcerskiej 15 w Opolu już pracuje.

Do góry