Klienci

Porady ekspertów

Pamiętaj o dobrych nawykach - ogrzewanie domu

 • 07 kariera 001
  Nie zasłaniaj grzejników zasłonami, meblami, a nawet suszonymi na nich ręcznikami. Minimalna odległość stołów, kanap od grzejnika to 10 cm. Jeśli jest mniejsza większość ogrzanego powietrza zostanie niewykorzystana (powietrze wędruje w kierunku okna), a reszta - tylko w niewielkiej części - ogrzeje mieszkanie. Powoduje to większe zużycie ciepła o ok. 10%.
 • Nie stosuj nawilżaczy powietrza na grzejnikach - jeśli powietrze jest suche zakręć zawór na grzejniku.
 • Dostosuj temperaturę pomieszczenia do stopnia aktywności mieszkańców i sposobu jego użytkowania. Obniż temperaturę w rzadko używanych pomieszczeniach oraz w nocy. Zwiększenie temperatury w domu to wyższe koszty ogrzewania: każdy 1ºC więcej to większe koszty ogrzewania do 5 %.
 • Używaj zaworów termostatycznych do grzejników.
 • Jeśli zamontujesz ekrany izolacyjne za grzejnikami, zwiększysz ich wydajność o 10 %.
 • Wietrz mieszkanie mądrze - krótko, ale intensywnie - najlepiej przeciągiem (przy zakręconych na minimum zaworach termostatycznych). Dwukrotne przewietrzenie budynku w ciągu doby przyniesie więcej oszczędności niż ciągle uchylone okno czy lufcik. Dzięki temu nie traci się ciepła zgromadzonego w ścianach.
 • Ocieplenie ścian, dachu, uszczelnienie stolarki okiennej wpłynie znacząco na poprawę termoizolacyjnych własności budynku.
 • Poddawanie urządzeń regularnym przeglądom i regulacjom wpływa na zmniejszenie zużycia energii.
 • Nowoczesny węzeł cieplny i instalacje centralnego ogrzewania pozwalają zaoszczędzić nawet do 20 % energii, zużywanej przez budynek. Gdy jeszcze w instalacji zastosuje się regulatory automatyczne to znacząco można obniżyć wielkość rachunków.
 • Rury izoluj otulinami, tak aby nie ogrzewać nadmiernie piwnic budynku.

Pamiętaj o dobrych nawykach - ciepła woda użytkowa

 • Wybierz prysznic zamiast wanny - w wannie zużyjesz do 100 litrów wody, podczas gdy prysznic  tylko 8 l/min., czyli oszczędzasz około 30 % wody.
 • Zakręcaj wodę, gdy mydlisz ciało i włosy lub gdy myjesz zęby. Jedna minuta odkręconego kranu to około 4 - 6 litrów wylanej niepotrzebnie wody.
 • Nie myj naczyń pod bieżącą wodą, do ich płukania używaj zimnej wody.
 • Korzystaj z kranów z perlatorami (napowietrzaczami), które bardzo ograniczają zużycie wody. Tradycyjny perlator to oszczędność wody na poziomie 15 %, są też takie, dzięki którym zużywa się 50% wody mnie.
 • Wiele zależy od instalacji wodnej w naszych domach - jeśli jest ona przestarzała, to powoduje nadmierne zużycie wody. Nieszczelny kran, z którego kapie co minutę jedna kropla wody, marnuje około 17 litrów wody, za którą płacimy.

Termomodernizacja

Termomodernizacją nazywamy przedsięwzięcia remontowe i inwestycyjne, których podstawowym celem jest zmniejszenie zużycia ciepła w budynkach. Przyjmuje się, że w typowym domu jednorodzinnym przez dach czy stropodach tracimy do 25 % ciepła, przez ściany zewnętrzne - nawet do 30 %, a stolarka okienna i drzwiowa „odpowiada" za 10 % strat. Jeśli chcesz płacić mniej za ciepło zużyte w Twoim domu, zastanów się czy nie należy przeprowadzić remontu?

Kompleksowa termomodernizacja powinna objąć:

 • ocieplenie przegród - ścian zewnętrznych i dachu
 • wymianę okien i drzwi zewnętrznych
 • modernizację lub wymianę systemu grzewczego i przygotowania ciepłej wody użytkowej

Termomodernizacja dachu płaskiego wymaga fachowej oceny konstruktorskiej. Nie w każdym bowiem przypadku można między dach, a strop ostatniej kondygnacji wprowadzić granulat wełniany - a to jedna z bardziej popularnych metod ocieplania. Czasami trzeba ocieplić dach na zewnątrz i położyć nowe pokrycie dachowe. Podobnie jest z dachami stromymi. Jeżeli zdecydujemy się na ocieplenie dachu wraz z wymianą dachówek - to stosujemy całe systemowe rozwiązania ociepleniowe. Jeśli nie - to zrywamy podłogę na strychu, usuwamy z niej stare wypełnienia, a następnie wkładamy warstwę termoizolacyjną, np. wełnę. Ocieplenie stropodachu to oszczędność na poziomie 12- 18 %. Podobne oszczędności wynikają z ocieplenia ścian zewnętrznych. Ale i tutaj należy poradzić się eksperta, gdyż niejednokrotnie, dla uzyskania pożądanego efektu, zachodzi konieczność ocieplenia również ścian
w gruncie.

Wymiana okien i drzwi zewnętrznych, pomijając poprawę estetyki budynku, to oszczędność 4 - 6 % ogólnych kosztów ogrzewania. Należy przy okazji zwrócić uwagę na wentylację, bo za duża - kosztuje, za słaba - powoduje złe samopoczucie.

Wymieniając starą instalację centralnego ogrzewania oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej można zaoszczędzić kolejne 5 % kosztów ogrzewania budynku.
W tym przypadku termomodernizacja powinna polegać przede wszystkim na wymianie żeliwnych kaloryferów na nowoczesne - z termostatami, samych rur oraz pieca (węzła cieplnego) - na taki, który posiada sterownik.

Dzięki kompleksowo przeprowadzonej termomodernizacji uzyskamy realne oszczędności na poziomie około 40 - 50 % traconego ciepła. Zyski finansowe, które osiągniemy po zakończeniu prac, zleżą głównie od rodzaju energii, wykorzystywanej w budynku. W obiekcie ogrzewanym węglem będą one mniejsze niż w ogrzewanym np. olejem opałowym czy ciepłem sieciowym. Im gorszy jest stan budynku przed jego termomodernizacją, tym większe będą efekty prac po jej zakończeniu.

Do góry