Panel Wiatrowy to rozwiązanie, które ma szansę zrewolucjonizować rynek instalacji odnawialnych źródeł energii. Jego przewagą na tle innych dostępnych technologii wykorzystujących siłę wiatru jest możliwość produkcji energii przy bardzo słabym wietrze. Dużą zaletą systemu jest jego skalowalność, łatwość montażu oraz przyjazna i bezpieczna konstrukcja. Atrakcyjna ma być również cena finalnego produktu.

Jak działa Panel Wiatrowy? Na prostokątnej ramie, której wymiary mogą być dowolne, montowane są pionowe turbiny wiatrowe (wirniki). Ich ilość dopasowywana jest do potrzeb odbiorcy. Gdy wieje wiatr, wirniki wprawiane są w ruch i kręcą się bezgłośnie wzdłuż pionowej osi obrotu. Prądnica, będąca elementem konstrukcji generuje energię elektryczną, która zaspokaja potrzeby energetyczne budynku. Nadwyżka wyprodukowanej energii może być przechowywana w magazynie energii i uzupełniać jej brak w okresie zwiększonego zapotrzebowania. Atutem panelu wiatrowego jest możliwość montażu w dowolnym miejscu, z powodzeniem może stanowić np. element przydomowego ogrodzenia.

- Energetyka Cieplna Opolszczyzny SA, choć swoją podstawową działalność opiera na wytwarzaniu i przesyłaniu ciepła systemowego, dostrzega również rozwijające się potrzeby w zakresie indywidualnych źródeł energii odnawialnej – mówi Mirosław Romanowicz, Członek Zarządu ECO ds. operacyjnych - Aby firma się rozwijała i oferowała produkty coraz lepiej dopasowane do potrzeb odbiorców, nieustannie poszukujemy innowacji, między innymi poprzez konkurs Warm Up Your Business, który współorganizujemy od dwóch lat z PNT w Opolu.

Innowacje w obszarze produkcji energii, technologie oszczędne i przyjazne dla środowiska, wydajna i efektywna organizacja - kreowanie dokładnie takiej wizji przyszłości w dziedzinie energetyki to główny cel, jaki stawiają przed uczestnikami organizatorzy programu akceleracyjnego „Warm up your business”. Dwie zrealizowane edycje wskazują wyraźnie, że poprzez budowę ekosystemu startupowego cel ten udaje się osiągać.

- Wszyscy widzimy ogromny potencjał w Panelu Wiatrowym – mówi Paweł Krawczyk Członek Zarządu ds. Ekonomicznych ECO - bardzo chcemy doprowadzić projekt do fazy, w której ostateczny produkt będzie można zamówić do swojego domu.

- Jesteśmy podekscytowani, że udało nam się znaleźć partnera biznesowego, który pomoże nam rozwijać projekt naszego życia – mówi Rafał Juszko, jeden z autorów koncepcji. ECO pomaga nam zarówno finansowo jak i merytorycznie, dzięki czemu możemy rozpocząć konkretne prace i mieć pewność, że podążają one w odpowiednim kierunku. Ponadto, dzięki możliwości skorzystania z zaplecza wiedzy i technologii, jakie zaoferował nam Park Naukowo-Technologiczny możemy już teraz po prostu pracować nad naszym panelem.

Zakończenie prac badawczo-rozwojowych planowane jest na koniec bieżącego roku. Wtedy to, gotowy będzie prototyp wirnika, który jest kluczowym elementem Panelu Wiatrowego.