Ułatwienia dostępu

Skip to main content
grupa eco
Aktualności

Malbork przyspiesza dekarbonizację

03 grudzień 2025

Spółka ECO Kogeneracja z Grupy Kapitałowej ECO 3 grudnia 2025 r. podpisała umowę na budowę drugiego gazowego układu wysokosprawnej kogeneracji w Malborku.

Drugi gazowy układ kogeneracyjny zostanie zbudowany w sąsiedztwie pierwszej instalacji – mówi Krzysztof Diduch Prezes Zarządu ECO Kogeneracja – a jego parametry to 7,4 MW mocy elektrycznej i 7 MW mocy cieplnej. Instalacja będzie pracować w oparciu o 3 silniki firmy Jenbacher.

Nowy układ kogeneracyjny w Malborku rozpocznie pracę w ostatnim kwartalne 2027r. Budowa kolejnej instalacji produkującej energię cieplną i elektryczną w jednym procesie technologicznym to ważny element programu ograniczenia źródeł węglowych w malborskiej elektrociepłowni i kolejny krok do dekarbonizacji Grupy Kapitałowej ECO.

Wykonawcą malborskiego układu jest konsorcjum firm Elemont i Ferox Energy Systems – mówi Mirosław Romanowicz Członek Zarządu ECO SA ds. operacyjnych – w całej Grupie Kapitałowej zrealizowaliśmy wspólnie ponad 10 tego typu nowoczesnych instalacji. Z firmą Elemont budujemy także nowoczesną kotłownię elektryczną opartą o dwa wysokosprawne kotły elektrodowe w Opolu. Ta inwestycja zostanie zrealizowana do końca 2027 roku.

Co ważne, spółka ECO Kogeneracja zapewniła sobie premię kogeneracyjną dla tej instalacji, wygrywając w grudniu 2024r. aukcję za wytworzenie energii elektrycznej w nowych lub znacznie zmodernizowanych jednostkach kogeneracji o mocy zainstalowanej od 1 do 50 MW. Uzyskane w ten sposób wsparcie będzie obowiązywać przez 15 lat od momentu wybudowania i wyprodukowania pierwszej energii elektrycznej z nowego źródła kogeneracyjnego.

- Cała inwestycja będzie kosztować około 50 mln zł i zostanie zrealizowana ze środków własnych spółki ECO Kogeneracja – mówi Paweł Krawczyk Członek Zarządu ECO SA ds. ekonomicznych – odbiorcą ciepła produkowanego w nowym układzie będzie system ciepłowniczy ECO Malbork, natomiast energia elektryczna trafi do obrotu na Towarowej Giełdzie Energii.

W 2025 roku ECO Kogeneracja osiągnęła moce produkcyjne na poziomie 53 MW mocy elektrycznej i tyle samo mocy cieplnej. W ośmiu lokalizacjach Grupy Kapitałowej ECO pracują już 24 silniki, które w jednym procesie technologicznym wytwarzają ciepło i energię elektryczną. Ciepło zasila systemy ciepłownicze spółek z GK ECO i ogrzewa mieszkańców miast.

ECO Kogeneracja i ECO Malbork wchodzą w skład Grupy Kapitałowej ECO (GK ECO).

GK ECO została powołana w 2009 roku. Składa się z przedsiębiorstw ciepłowniczych w Opolu (ECO SA), Malborku, Kutnie, Jeleniej Górze i Tarnobrzegu oraz spółek – córek: ECO Serwis (zajmująca się realizacją inwestycji i remontów oraz bieżącym utrzymaniem majątku ciepłowniczego), ECO Logistyka (zajmująca się dostawą paliw) i ECO Kogeneracja (budująca i eksploatująca układy wysokosprawnej kogeneracji). ECO SA jest wiodącą spółką GK ECO, posiadającą swoje ciepłownicze oddziały eksploatacyjne również w województwie lubuskim i śląskim.  

Misją GK ECO jest zapewnienie niezawodnych, bezpiecznych i zrównoważonych rozwiązań energetycznych. Zgodnie z wizją strategiczną dążeniem GK ECO jest być w gronie liderów transformacji energetycznej, tworząc silną grupę energetyczną przyjazną środowisku i wspierającą zrównoważony rozwój miast i społeczności.

podpisanie

Na zdjęciu (od prawej): Marek Charzewski Burmistrz Miasta Malbork, Kordian Lisiecki Ferox Energy Systems, Mirosław Romanowicz ECO SA, Krzysztof Diduch ECO Kogeneracja, Tomasz Sadowski Elemont, Paweł Krawczyk ECO SA, Wojciech Wałach Elemont.

 

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

  • ul. Harcerska 15, 45-118 Opole NIP: 754-25-24-950, KRS:14339, Regon: 531363177 Kapitał zakładowy: 155.480.000 zł w całości wpłacony
  • 77 541 01 00, 541 01 01
  • eco@ecosa.pl

Ciepło, które lubię

Zapisz się

Newsletter

Zostaw swój email, aby być na bieżąco.

Śledź nas

© Energetyka Cieplna Opolszczyzny SA | Realizacja: Sensorama

Graj na https://slottyways.pl/ i ciesz się wysokimi wygranymi – ogromne jackpoty i ekskluzywne promocje czekają na każdego gracza!